И така, ето как изглежда тази геологична времева скала
Между другото тази скала не съществува в този вид никъде на земята, някой пластове ги има на едно място други на друго, така че това което виждаме тук е съвкупност от всички пластове които са били намерени и сортирани, но тези пластове никъде ги няма на едно място всичките едновременно. |
С други думи всичко е протичало преди по начина по който протича и сега - отварям една малка скоба, това е отново предположение, и е идеята за Униформитарианизъм ( Uniformitarianism ). Начина по което всичко е ставало преди е същия по който става и сега. Чисто предположение, няма общо с науката, защото няма как да се наблюдава нито да се потвърди нито едно от тези предположения. Трябва да го приемем на вяра.
Това е важен въпрос защото в зависимост от това как ще отговорим на този въпрос ще разберем дали милионите години за които говорят са базирани на доказателства или са по скоро интерпретация на наличните данни, по начин който е удобен за теорията на Еволюцията.
Науката твърди ( Модел 1 ) Всеки един от тези периоди и пластове е бил повърхността на земята в продължение на много години, милиони милиони години, след това е дошъл следващия период-пласт и после следващия и така нататък, и това е отнело милиони години. |
Алтернативата ( Модел 2 ) Тези пластове са натрупани при катастрофално събитие, при което организмите които са живели в съответните пластове са били фосилизирани ( вкаменени ) защото са били затрупани от тази огромна земна маса и резултата от това събитие е това което виждаме днес. Това събитие е станало сравнително бързо. |
Оказва се че това което намираме в земните пластове съвсем не е това което теорията за Еволюцията учи.
Нека да отбележим нещо важно преди това, когато разгледаме земните пластове и забележим че там има например липсващ слой, в единия случай говорим за липса на време, защото всеки пласт е свързан с определени години, а в другия случай просто говорим за липсата на материал. Разликата е явна, времето е необходимост във единия вариант а в другия не е от такова значение, защото не започваме с идеята че пластовете са на милиарди години.
Къде е ерозията?
Ако всеки един от тези пластове е бил някога повърхността на земята и през тези милиони милиони години е имало процеси на дъжд, наводнения, ерозия повърхността на този пласт ще бъде „назъбен“ ерозирал доста сериозно, определено няма да изглежда плосък, все едно си го отрязал с нож.
Гледах и опит който демонстрира че ако е имало събитие от магнитуда на световен потоп, то това което виждаме е точно това което би се очаквало при такова мощно събитие.
Но проблема с тези пластове и колко невероятно плоски и равни са те, при положение че би трябвало да не са така ако всеки един от тях е бил повърхността на земята милиони години.
На снимката по горе виждаме Големия каньон, като с графика е отбелязано за колко милиона години би трябвало да е отнело за да се образува всеки пласт. Разбира се нямаме никъде ерозия, както и има куп други проблеми като например така наречените „Несъответствия“ ( Unconformity ). |
„Несъответствия“ ( Unconformity ) ?
Геолозите също имат проблем с така наречените „Несъответствия“ ( Unconformity ) които представляват пластове или периоди от време от скалата която видяхме по горе които липсват. Тоест вместо да има такъв период какъвто иначе намираме на други места по земята, тук просто липсва. Това е проблем при първия модел, защото всеки пласт е свързан с време.
Ако кажем времето липсва, това е голям проблем, времето просто не може да липсва. При втория модел, можем да кажем просто липсва материал.
В Големия каньона липсват например периодите от Одовикиан и Селуриан перодите. Някой източници които проверих твърдят че липсват до 1.2 милиарда години ( 1 200 000 000 г. ), това е което казват и последните проучвания по темата.Това което аз направих като изчисления показва че 323 милиона ( 323 000 000 г. ) липсват, но съм склонен да приема по горното защото най вероятно пропускам . Да помислим защо това е голям проблем за модела в който времето е от значение. Времето просто не изчезва, това е ясно, но в този случай е явно че го няма, въпроса е как така тези слоеве ги няма? Науката твърди че те били отнесени от ерозия, но както вече видяхме ерозията остава следи, при това доста сериозни, особено ако говорим за толкова милиони години. А вместо това, което виждаме е пластове един върху друг като контакта между тях е изключително плосък. |
Има цели дървета които минават през тези пластове което ще е невероятно ако наистина дадено дърво стои там милиони години и чака да бъде затрупано от следващия времеви период. Това ще да е доста "кораво" дърво.
Дървета "терминатори" ?
Друг голям проблем са вкаменените дърветата, като на снимката тук виждаме различни такива находки. Първо да отбележим очевидното, дърветата преминават през всички пластове, които би трябвало да са на милиони години. Как така това дърво не е изгнило или не е било заличено след толкова милиони години?
Науката твърди че тези дървета са били затрупани от вулканичен прах при изригването на вулкани. След това нова гора и дървета са пораснали отгоре и после и те са били затрувани и така множество пъти.
И с това твърдение имаме няколко доста сериозни проблема: Забележи че дърветата нямат корени. Нямат кора. Нямат клони. Ако бяха затрупани, щяха ли да липсват всички тези компоненти? На всички дървета които намираме в недрата на земята? Всички? В това няма логика. |
Вкаменен пън на дърво в ЙелоустоунТова е много по вероятно да се е получило при катастрофално събитие от мащаба на потопа за който се говори в Библията от колкото да се е получило защото са изригвали вулкани които са затрупали тези дървета. Защо ли? Ами защото условията изискват висока концентрация на минерали които да проникнат в тъканта, кое прониква най-добре в тъканта на едно дърво? Ами водата е едно от тях, и ако имаме голяма концентрация на минерали в тази вода имаме и съответно насищане на тъканта на дървото и вкаменяване в последствие. |
Това се намира в националния парк "Йелоустоун" в САЩ. Този пън от дърво се е превърнал в абсолютен камък. |
Вкаменени листа и клонкиТова трябва да са най-издръжливите листа на света, ако са чакали милиони години да бъдат затрупани и вкаменени. |
Мини вариант на Световния потоп. Изригването на Сейнт ХелънсПоследствията от изригването на планината Сейнт Хелънс, през 1980 г. ясно показват, че всички слоеве (за които се смята, че са „древни“) биха могли да се образуват за може би десетилетие или две. Вкаменените дървета също могат да бъдат обяснени чрез глобален потоп поради това че водата и калта може да насити трупите,дърветата и да ги вкара в меките почви на дъното на водните тела. След като водата изсъхне, в продължение на може би стотици или хиляди години, трупите се вкаменяват и се превръщат в вкаменените гори, поради факта че тази вода е богата на минерали, също като тези които намираме по целия свят. Световен потоп? - Разбира се че това не може да бъде толерирано от науката, това би означавало че еволюционния процес трябва да бъде прекъснат и да започне от начало. Това би означавало че ако всички сухоземи и много от водните организми са били унищожени при това колосално събитие то тогава те трябва да еволюират отново. Именно заради това науката не може да си позволи да признае подобно събитие, дори и доказателствата да сочат точно към него. |
Изригването на Сейнт Хелънс |
Изригването на вулкана Сейнт Хелънс в щата Вашингтон, САЩ на 18 май 1980 г. е сред най-катастрофалните природни катастрофи в историята на Северна Америка.
Експлозията е с индекс 5 по скалата на вулканичния експлозивен индекс и е с обем 0,25 km³. За сравнение изригването на Везувий през 79 г. е 3,3 km³. Това е най-силното вулканично изригване в съвременната история на САЩ, тъй като изригването на Ласен Пийк от 1915 г. е по-малко от 0,10 km³. Експлозията на Сейнт Хелънс била предшествана от слаба сеизмична и вулканична активност два месеца преди това. Надигането на магмата към повърхността предизвиква издуване на северната страна на планината.
Рано сутринта на 18 май сеизмичните модели не показвали никаква промяна от предходните дни, а скоростта на издуване и изпускане на емисии и отровни газове не се повишила. В 8:32 сутринта земетресение с магнитуд 5,1 се случва точно под северния склон на вулкана и разкъсва издутината, предизвиквайки плъзгане на цялата северна страна надолу за около 7 – 20 секунди. Породеното свлачище е най-масивното в писаната история. Достига скорост от 249 km/h.
Когато породеният пирокластичен поток достига езерото Спирит, се извисява на 350 метра. Другата страна на потока достига река Тутъл, изпълвайки долината ѝ с отломки.
Обемът на свлачището и на пирокластичния поток е 0,7 km³. Средно около 27 km на север/северозапад от вулкана били изпълнени с отломки и скали, които достигат дълбочина над 1,6 km.
Калните потоци от южния и източния флангове имаха консистенцията на мокър бетон, докато се спускаха надолу по Мъди Ривър, Пайн Крийк и Смит Крийк до сливането им в река Луис. Бяха отнесени мостове в устието на Пайн Крийк и началото на резервоара Суифт.
Свлачището поражда огромно напрежение около надигащата се магма във вулкана и няколко секунди след започването на свличането следва 24-мегатонна експлозия, която генерира енергия над 1800 пъти повече от тази на атомната бомба над Хирошима.
Страничният взрив запраща скали и дървета под наклон от 180 градуса спрямо планината. Енергията, генерирана от взрива, поражда пирокластичен поток от свръх нагорещени скали и пулверизирана пепел. Първоначално се ускорява до 350 km. в час, но за няколко секунди достига скорост от 1080 km/h.
Докато първият пирокластичен поток все още се движел напред, от зеещия кратер на Сейнт Хелънс изригнала колона от фини частици пепел и пулверизирани скални частици, която първоначално достигнала височина от 19 km.
Колоната нараствала и бълвала тефра в стратосферата в продължение на 10 часа. В близост до вулкана в ерупционната колона се натрупало статично електричество и се образували мълнии, които достигали до 2 – 3 километра дължина. Близките околности били обсипани с пепел и малко по обем пемза. Някои от мълниите предизвикали горски пожари. Няколко часа след страничния взрив част от ерупционната колона рухнала и произвела още пирокластични потоци, някои от които стигали до 5 km от Сейнт Хелънс.
Малко след това други бавнодвижещи се пирокластични потоци потекли на север от кратера. Те се състояли от пемза, вулканични бомби и свръх нагорещена пулверизирана пепел. Вятърът отвял голяма част от пепелния облак на североизток от вулкана. До 9:45 облакът достигнал Ямака, Вашингтон. Там паднали средно между 100 и 130 mm. прах и пулверизирана пепел.
Няколко часа по-късно облакът достигнал Спокейн, Вашингтон, който за няколко часа се потопил в мрак. Там паднали средно 13 mm. прах. Продължавайки на изток, пепелният облак достигнал западната част на Националния Парк Йелоустоун в 22:15. На следващия ден достигнал Денвър, Колорадо, Минесота и Оклахома, а част от облака обиколила Земята в рамките на 2 седмици. През 9-те часа на най-интензивната вулканична дейност около 540 милиона тона пепел паднали на площ от 57 000 km². Общият обем на изригването бил около 1,3 km³.
Изригването стопило ледените и снежните шапки в околностите около вулкана и причинило серия от горещи кални потоци, наречени лахари. Те се движели с около 140 km/h. и повличали останки от къмпинги, лагери и дървета, които допълнително увеличавали силата на калните потоци. Ледените шапки се смесвали с тефра и предизвикали по-гъсти и по-бавни потоци (с около 4,8 km/h) в посока североизточно от вулкана. Някои от калните потоци достигнали дълбочина до 7 метра.
В годините след изригването имало още няколко лахара, които отнесли част от отломките в коритата на близките до вулкана реки. След изригването Сейнт Хелънс става с 401 метра по-нисък. Страничният взрив унищожил дървета за 300 000 къщи и отнело седмици и дори месеци да бъде разчистена натрупалата тефра ( пепел ) в околните градове. Стойността на нанесените щети от изригването и страничните ефекти се оценява 1,1 милиарда долара.
Както можем да видим на снимката това са хиляди дървета които са били отнесени от калта и водата разтопени от лавата стичаща се по северния склон на планината. Те покриват огромна площ, и това което забелязваме е нещо много интересно.
Почти всички дървета са без кора, клони и корени. Абсолютно същото виждаме и при вкаменените дървета които намираме в пластовете на земята. Сега ако си представим една такава кална маса, една вълна от кал която залива огромни площи от земята при един световен потоп, тогава не е толкова странно че намираме всички тези вкаменени дървета.
Просто защото калта и водата смесени носят със себе си много минерали, които са причината тези дървета да се вкаменят впоследствие.
Палеотечение или индикатор за палеотечение е геоложка характеристика - обикновено седиментна структура, тоест това което се отложило в почвата като фосили и скални седименти, тази геоложка характеристика помага да се определи посоката на течаща вода в геоложкото минало.
Нормално движение на водата в наши дни |
Движение на водата през Палеозойската и Мезозойската ера |
Това e много интересно поради това че в базата данни имаме около 1 000 000 подобни изследвания като взетите проби покриват целия свят ( всички големи континенти ).
С този метод можем да разберем на къде са текли потоците вода в миналото - Всъщност се оказва че в Палеозойската ера водата като цяло е преминала от едната страна на континента до другата страна на континента, после в следващия период от Мезозойската ера водата е минала в обратната посока.
Това е невъзможно да бъде обяснено чрез модела в които се твърди че дадените пластове са били повърхността на земята в продължение на милиони години, просто защото това не се случва така, обикновено водните потоци текат към езера и морета във вътрешността на континента и част от тях към океана.
В този случай обаче те покриват целия континент, разбира се това може да бъде обяснено ако приемем че е имало световен потоп, защото тези замервания показват същото за всички континенти.
Тези кални потоци за които говорихме по горе както и водата която се е образувала при топенето на леда, плюс водата която е била изкарана от езерото "Спирит лейк" поради голямата земна маса която се е стоварила в него всъщност образува каньона който можете да видите на снимката тук. Оградено в червено е човек който стои в основата на този "мини" каньон. Забележи че имаме същите пластове както при Гранд Каньон ( който би трябвало да е на милиони години ) само че тук те са се образували за мноого кратко време. Отлагания, открити от кална ерозия на северното разклонение на река Тутъл. Депозитът от ламиниран и наслоен пирокластичен поток от 12 юни 1980 г. е с дебелина 25 фута в средата на скалата. Този тричасов депозит е подложен от депозит от пирокластичен поток от 18 май 1980 г. и е покрит от депозит от кален поток от 19 март 1982 г. |
(Снимка от Стивън А. Остин) Ще се окаже че е възможно и доста по вероятно Гранд Каньона да се е образувал бързо а не в продължение на милиони години! |
Още един необясним феномен са каньоните с формата на буквата V - че какво толкова странно има в тях ще си кажеш нали така?! Ами оказва се че тези каньони могат да се образуват само бързо, за кратко време. Не в продължение на милиони години. Сега ще е интересно да попитаме каква форма има Големия каньон ( Grand Canyon ) в САЩ, за който науката твърди че е на милиони милиони години и всеки пласт от него е пак на милиони милиони години.. Това което виждаме на снимката тук е Големия Каньон и както добре се вижда той има формата на английската буква V. Такива вид каньони се образуват само и единствено бързо не бавно, в продължение на милиони години. И понеже си говорихме за изригването на Сейт Хелънс всички каньони които това изригване сътвори за изключително кратък период имат V форма. По долу ще видим как изглежда каньон който не се образува толкова бързо.
|
Бавно образуващи се каньони Тези каньони които се образуват бавно от друга страна имат формата на буквата U те са в тази форма защото водата има достатъчно време да "изяде" стените на каньона да подкопае стените и да се получи нещо като буквата U. |
Възможно ли е наистина това което ни се казва че е факт да е всъщност интерпретация на данните по начин който просто съвпада с мирогледа на някой учени, които поради нежеланието си да признаят че всъщност използват науката като заложник да продължават да твърдят че еволюцията е единствения отговор на всичко което виждаме.
Нека изгледаме една кратка презентация за това каква е възможната алтернатива.
Казват че е имало ерозия, но е видимо че такава е нямало. Ерозията остава следи, всички пластове са без такива следи.
Дори да приемем че е имало ерозия ако изчислим прилагайки най-ниските нива на ерозия днес, то за тези години за които те твърдят че тази ерозия е отнесла дадените пластове, не само тези пластове но и целия континент ще бъде отнесен.
Намерих различни данни по въпроса с ерозията в САЩ ( защото Големия каньон е в САЩ ) Спрях се на сравнително ниска стойност умишлено, 6 см на всеки 1000 година, което звучи като почти нищо. Но наистина ли е нищо. Всъщност ще отнеме 10.2 милиона години да отнесе целия континент в океана. Сравни това с 323 милиона по мои изчисления, или пък да не говорим за 1.2 милиарда както някой от научните източници твърдят. За 323 милиона години, ще отнесе континентите които виждаме сега поне 30 пъти.
Ако е имало такива периоди на ерозия, което се предполага ако тези пластове са били милиони години повърхността на земята то тогава много от организмите ( фосилите ) няма да бъдат изобщо запазени, защото ерозията ще ги отнесе заедно с земната маса в която са те, но проблема е че ние намираме много от тях в тези пластове. Някъде нещо куца, това не ми прилича на наука а на нагаждане.
Формата на каньона е също интересна защото тези които имат формата на буквата „V” знаем че са се образувани бързо, тези които формата на „U” обикновено се образуват бавно и постепенно. Защо? Ами когато каньон се образува бавно, водата има време да ерозира по голяма част от дъното или долната част на каньона, докато когато е бързо водата минава изравя каньона но няма време да стои достатъчно дълго за да ерозира стените в долната част. Което означава че след като Големия каньон има “V” форма той би трябвало да е образуват бързо а не в продължение на милиони години.
Има толкова много други проблеми като например тези феномени които се наричат „флейм“ или огън, просто защото формата е такава все едно е пламък от свещ например. Но идеята е че ако това което казват е вярно, че всеки един от тези пластове е бил повърхността на земята за милиони години то тогава, долния пласт няма как да се вреже и смеси по този начин с този над него, защото е твърд, тоест той е камък. Или обратния вариант в който горния пласт е смесен с долния пласт, няма как да стане при положение че и двата пласта са твърди.
Повечето учени казват че това е възможно само ако пластовете са меки, тоест няма как това да е било повърхността на земята милиони години. Някой казват че това се е получило когато тези пластове са били потънали в недрата на земята където са били нагряти и станали меки, но проблема е че тези пластове не показват никакви следи от нагряване. Това са седиментни скали образувани от земна маса ( кал ) и множество фосили.
Има дори такива слоеве които са просто завъртяни като все едно навиваш руло, ако тези пластове са били твърди понеже са били повърхността на земята милиони години, как точно е възможно това да се случи?! Единствено ако тези пластове са били меки, иначе ще се счупят на милиони парченца, все едно да се опиташ да навиеш мраморна плоча на ролка.
Казват че са минали милиарди години за да се образува Големия каньон но въпреки това доказателствата се базират на методите които вече разгледахме които абсолютно нямат научно доказателство и изискват вяра, защото никои не е бил там когато дадената скала се е образувала а и методите разчитат на толкова много предположения.
Скъпоценните камъни, скалите и други се твърди че отнемат милиони милиони години за да се образуват. Както видяхме от примерите по горе това не винаги е така, и всъщност е много по вероятно да не отнема толкова години защото имам много примери при които това отнема само няколко години.
И така казва ни се че земните пластове са на милиони години - а видяхме че това съвсем не е така и е въпрос на интерпретация. Само защото някой мисли по определен начин и иска всичко да е на милиони години не го прави в реалност толкова старо колкото на него му се иска.
Казва ни се че Големия каньон е доказателство за милионите години които е отнело той да се образува, но виждаме че липсва корозионни следи в контакта между пластовете. Същевременно с това имаме примери като изригването на Сейнт Хелънс които показват как за изключително кратък период от време може да се образуват подобни структури без необходимост от милиони години.
Казват че сталактити и сталагмити в пещерите се образуват в продължение на милиони години, но това се базира на идеята за униформатизъм, тоест в миналото е било същото каквото е в настоящето, което и малко дете ще ви каже че не е било така. И най-вече тук, моя личен бойлер ги оборва за 5 минути!
Казват че скъпоценните и полускъпоценните камъни се образуват за милиони години, а виждаме че и това не е така - малахита например при подходящите условия, по естествен път се образува от 3-6 месеца. Тоест ако има наличие на сърцевина около която да се образува, като например медна жица и наличие на минерали.
Археологията и науката на палео-теченията също показва че в миналото е имало глобално събитие - световен потоп.
Да, ами разглеждайки доказателствата аз стигам до извода че и тази сфера на Еволюцията е пожелателно мислене а не ФАКТ като ни се представя, да не каже че е пълна с подвеждаща информация и мнения на учени които ги е по страх за тяхната кариера отколкото за истината.
Не мерси, не искам да ме лъжат!
Да видим следващата тема и дали поне там имаме нещо фактологично или пак ще се будалкаме с пожелателно мислене.